ReiserFS již nikdy více

Na domácím fileserveru, který používám pro zálohování svého serveru a noteboků jsem právě kvůli rychlosti nasadil ReserFS ve verzi 4. Zhruba 2 roky jsem nepozoroval žádné problémy, ale pak jsme se přestěhovali a momentálně nám zhruba jednou měsíčně vyhodí pojistky.Tím pádem dostává server zabrat. Po několika vypnutích proudu jsem začal pozorovat nestabilní chování FS, které dospělo až ke ztrátám souborů. Nejhorší na tom je, že FS se ani neuráčí o tom informovat a navíc soubory se stále jeví jako by byly uložené (jsou vidět při vylistování adresáře). Když se je však pokusíte číst dostanete I/O error.

Všechny ostatní partitiony používající ext3 ne zrovna jemné zacházení přežíly bez úhony. ReisefFS nikoliv. Nechci tvrdit, že by za vše mohl ReserFS, Výpadky proudu nejsou zrovna standartní záležitostí, ale alespoň by mohl dát vědět, že je něco v nepořádku, nehledě na to že žurnálovací souborový systém by měl takové zacházení přestát bez úhony.

Po zálohování dotyčného partitionu (se ztrátou přibližně 0.5% souborů) jsem se pokusil FS opravit. To vyústilo v ještě horší ztráty! Nešlo přečíst přibližně 30% souborů a adresářů. Tolik o kvalitě nástrojů pro ReiserFS.

Takže nyní stojím znovu před otázkou jaký FS nasadit. Zřejmě zvolím osvědčený ext3 a oželím jeho nedostatky v rychlosti. Ačkoliv na notebooku s úspěchem používám ext4 (posledního půl roku) tak do produkčního prostředí si ho ještě nasadit netroufám.

ReiserFS již zřejmě nikdy nikam nenasadím a pokud mohu poradit i Vám taky to nedělejte. Očividně má problémy s nestandartním ukončením a s dlouhodobým nasazením bez restartu. Na pracovní stanici by snad problém být neměl, ale proč jej používat když ext4 bude co nevidět stabilní že?

Leave a Reply