Kancelářský balík zdarma

Protože plná druhá verze kancelářského balíku OpenOffice.org do uzávěrky Chipu nevyšla, otestoval jsem verzi beta 2, která se zdá velmi stabilní, a to jak v anglické, tak v české lokalizaci. Stejně jako varianta pro OS Windows je vydařená i varianta pro GNU/Linux, což nebývá u všech multiplatformních projektů zvykem. INSTALACE A VLASTNOSTI

Při instalaci pod Windows verze beta 2 mile překvapí. Zejména ve srovnání s předchozími verzemi 1.x je instalace podstatně lépe řešena a je dostatečně intuitivní. Po klasickém výběru způsobu instalace (kompletní, nebo výběr komponent) a cílového adresáře pro instalaci je nabídnuta volitelná registrace a lze začít pracovat. Instalace pod GNU/Linux je poněkud složitější a záleží na použité distribuci. Ve finální verzi by měl být dostupný instalátor s podobnou funkčností jako pod Windows. Prozatím můžeme instalovat z připravených instalačních balíčků pro distribuce používající balíčkový systém RPM nebo DEB. Ale ani ostatní si nemusejí zoufat, stačí rozbalit archivy a zkopírovat je na cílové umístění ručně. Při prvním spuštění projdeme nepovinně registrací a můžeme bez problémů pracovat.

Stejně jako starší verze i přicházející verze 2.0 je značně závislá na instalované podpoře jazyka Java. Společnost Sun, která stojí za projektem OpenOffice.org, si tím chytře udržuje podporu svých technologií. OpenOffice.org sice funguje i bez nainstalované podpory Javy, ale jde jen o jakési demo. Nefunguje poměrně velká část komponent, filtrů a například součást OpenOffice.org Base nelze spustit vůbec, protože ta je napsána v Javě téměř celá. Mnohými je tato vlastnost kritizována, ale podle mého názoru je kritika neopodstatněná. Vždyť Java je zdarma a dostupná pod celou řadu operačních systémů i hardwarových platforem. Velkým úspěchem týmu pracujícího na OpenOffice.org bylo schválení nově použitého formátu pro ukládání dokumentů pro kancelářské aplikace OpenDocument nezávislou organizací OASIS jako mezinárodního standardu. Má to ovšem i stinnou stránku, a tou je nekompatibilita formátů mezi verzemi 1.x a 2. Samozřejmě že si autoři uvědomovali možné problémy, a proto import i export starých formátů fungují bez problémů. Navíc byla podpora nového formátu integrována i do nedávno vyšlé verze 1.1.5.

Dřívější verze se distribuovaly pod dvěma licencemi, LGPL a speciální SISSL. Firma Sun, stojící za projektem, se rozhodla SISSL opustit a nadále vydávat Open-Office.org pouze pod licencí LGPL. Na projekt jako na celek by to nemělo mít žádný zásadní vliv. Při prvním spuštění systému je uživatel dotázán na jméno, příjmení a další položky. Po spuštění se přihlásí průvodce vytvářením dokumentu, který v přehledné formě nabízí uspořádané dokumenty a šablony s možností náhledu zvolených dokumentů. Potom se již otevře aplikace odpovídající výběru uživatele.

Nejviditelnější změnou je přepracovaný design všech komponent, od použitých ikonek až po doladěná dialogová okna – rozhodně to uživateli pomůže rychleji se zorientovat. Ve verzi pro GNU/Linux se mi také ani jednou „nepodařilo“ spustit OpenOffice.org bez vyhlazovaných fontů, což se dříve u vývojových verzi s náhodnou frekvencí stávalo. Ačkoliv jde o druhou beta verzi, program mi ani jedinkrát „nespadl“, a to ani v dříve poměrně choulostivých operacích, jako jsou například práce s databázovým zdrojem nebo načítání komponent Java. V tomto mohu vývojáře s potěšením pochválit za výbornou práci a konstatovat, že dlouhé čekání se opravdu vyplatilo.

NOVINKY DRUHÉ VERZE

Všechny aplikace se dočkaly vylepšení na místech, která uživatele nejvíce pálila. Do sady byl zařazen i již zmiňovaný nástroj pro práci s databázemi Base, takže se OpenOffice.org může už směle měřit s konkurenčními produkty. OpenOffice.org nyní přináší uživatelům ucelený pracovní nástroj pro kancelářské potřeby. Jediné, co do sady začleněno nebylo a v čem ji Microsoft Office stále předčí, je e-mailový (groupwarový) klient Outlook – tato aplikace je pro mnoho uživatelů hlavním důvodem pro koupi celého kancelářského balíku od Microsoftu. Třeba se náhrady dočkáme ve verzi 3.0, otázkou však je, kolik uživatelů bude chtít na tento potenciálně konkurenční program přestoupit. Pokud se chtějí vývojáři OpenOffice.org kvalitou alespoň částečně přiblížit programu Outlook a zároveň jej nemít prošpikovaný bezpečnostními problémy, mají před sebou hodně práce.

První, co nás upoutá při startu jakékoliv aplikace, je podstatně rychlejší start a nový vzhled – na tyto problémy si uživatelé stěžovali asi nejvíce. Start se podle mého odhadu zkrátil na třetinu, což je velmi milá změna. Vzhledově se OpenOffice.org také zdokonalil. Nemohu tvrdit, že by byl krásný, ale alespoň není tak nevzhledný jako dříve. Abych mu příliš nekřivdil, vzhled jeho nové komponenty OpenOffice.org Base se mi zalíbil na první pohled. Příjemnou změnou jsou i podstatně rychlejší odezvy na akce. Nejvíc je to patrné u odezvy na vyvolání kontextového menu, nabízejícího správné možnosti při opravě pravopisu.

Dříve jsem při prvním použití této funkce na tomtéž počítači čekal dvě až tři sekundy – nyní nabídka vyskočí téměř okamžitě. Uživatelskému komfortu napomáhají i kompletně nastavitelné nástrojové lišty. Další plus u mně balík zaznamenal, když se mi podařilo importovat i dokumenty, které žádná z předchozích verzí nepřečetla (nebo nezobrazila správně). Dříve se často stávalo, že text byl čitelný, ale bylo úplně porušeno formátování. To byl asi nejpalčivější problém importu z MS Wordu a povedlo se jej z velké části napravit. Import z Power Pointu podporuje opět více přechodových efektů, takže se pokocháte lepším výsledkem.

Trochu mne však zklamala kompatibilita se staršími formáty OpenOffice.org. Na několika tabulkách v Calcu se mi změnilo při importu zarovnání buňky. Na další problémy jsem však nenarazil, takže to vlastně na první kolo není tak špatný výsledek. Za vážnější problém považuji nutnost konvertovat všechny šablony do nových formátů, protože z těch existujících pro předchozí verze je převedena jen část. Věřím však, že se to za pár měsíců zlepší a všechny používané šablony budou dostupné.

ZÁVĚR

Popis jednotlivých změn by zabral ještě několik stránek, proto jsem vybral jen ty nejdůležitější. Nic vám však nebrání v tom, abyste si OpenOffice.org 2.0 vyzkoušeli sami – je zdarma k dispozici na mnoha ftp zrcadlech po celém světě. Můžete také zavítat na české internetové stránky projektu a tam si přečíst novinky o komunitě či o připravovaných změnách nebo stáhnout šablony.

ke stažení: pdf 1 , pdf 2

publikováno: listopad 2005

Leave a Reply