O co se tedy jedná? Zjednodušeně řečeno o samospustitelný CD, obsahující sadu nástrojů pro diagnózu a nastavení systému, opravy chyb a záchranné operace. Na disku se nacházejí nástroje použitelné ve Windows, v Linuxu a v některých případech i v Unixu, takže jimi nemusí opovrhovat ani uživatelé minoritních operačních systémů. Disk se distribuuje ve dvou verzích, které jsou kromě rozšíření verze Full o linuxovou záchrannou distribuci INSERT (viz test v Chipu 6/05) zcela totožné. Spuštění záchranného CD je jednoduché, stačí jej založit do CD mechaniky a restartovat počítač. Po nabootování z CD naběhne jednoduché textové menu, které nabízí sedm skupin nástrojů.
MAINBOARD TOOLS
Tato skupina obsahuje testovací nástroje. Nejde však pouze o test samotné základní desky, ale i o kontrolu souvisejících komponent, jako jsou paměť, procesor či diskové a CD mechaniky. Další funkcí je pořízení informací o hardwaru systému. Z první obrazovky, která se objeví po volbě Mainboard Tools, lze spustit program Lucifer, který (již podle názvu) provází počítač pravým peklem. Snaží se totiž „zahořet“ procesor a volitelně i pevný disk a operační paměť. V dalších kategoriích se nacházejí více specializované testy, rozdělené podle příslušných komponent počítače. Druhá obrazovka nabízí nástroje na zjištění podrobných informací o testovaném počítači a nástroje k určení rychlosti celé sestavy i jejích jednotlivých částí. Poslední část je věnována utilitám pracujícím se systémem BIOS.
HARD DISK TOOLS
Pod touto volbou najdeme nástroje pro diagnostiku a detailní nastavení chování pevných disků, pocházející převážně přímo od jednotlivých výrobců. Programy se od výrobce k výrobci liší, většinou však jde o programy určené zkušeným uživatelům, umožňující měnit i parametry, na nichž závisí životnost pevných disků. Některé umožňují nastavení testů SMART a zobrazení jejich výsledků, v jiných lze třeba nízkoúrovňově formátovat pevný disk (nedoporučuji to zkoušet, pokud opravdu nevíte, co děláte!) nebo nastavovat parametry rozhraní UltraATA. Bohužel jsem většinu těchto testů neměl možnost vyzkoušet, protože přece jen nevlastním pevné disky ode všech výrobců. Velmi mne potěšil MHDD32, nízkoúrovňový test disku s možností „opravy” vadných sektorů disku a nastavení správy hlasitosti (acoustic management), se schopností spouštět a zobrazovat výsledky testů SMART a s dalšími, exotickými (v některých případech i nebezpečnými) možnostmi a testy. Nechybí zde ani několik programů pro bezpečné mazání disku, které oceníme například při prodeji počítače. Další lahůdkou jsou čtyři programy umožňující vytvořit přesnou kopii pevného disku. Jako poslední jsou nabízeny tři nízkoúrovňové editory disku.
FILESYSTEM TOOLS
Tato skupina zahrnuje jedenáct programů určených pro provádění nejrůznějších operací s diskovými oddíly nebo s tabulkami oddílů. Najdeme zde editory rozdělení disku i nástroje na opravu disku, utility pro práci s MBR (Master Boot Record – hlavní startovací záznam) nebo pro zálohování tabulky oddílů. Z nich si dovolím upozornit zejména na vynikající nástroj Ranish Partition Manager, který mi již několikrát pomohl ušetřit spoustu času a peněz. Podle názvu je zřejmé, že jde o nástroj pro práci s diskovými oddíly, který ale umožňuje provést i zálohu MBR, kopii celého disku nebo jen zvoleného oddílu, jednoduché přemazání oddílu, schování nebo zobrazení oddílu nebo kontrolu povrchu aktivního oddílu. Dále tu je pět různých zaváděčů systému (boot managers). Zde bych upozornil na první z nich,
Smart Boot Manager, který mi několikrát pomohl při instalaci starších počítačů nepodporujících start z mechaniky CD-ROM (samozřejmě jej v tom případě musíte mít nahraný na spouštěcí disketě). V další části je několik utilit pro práci se soubory a následují nástroje pro práci se souborovým systémem NTFS. Mezi ně patří například editor registrů nebo souborový manažer pro DOS, umožňující práci s oddíly NTFS.
OTHER TOOLS
V prvních pěti položkách této skupiny jsou nabízeny antivirové programy. Všechny jsou ve verzi pouze pro osobní použití, ale to nijak nesnižuje jejich hodnotu. Ve druhé části následují síťové nástroje. První v pořadí je jednodisketový router Freesco, jako druhý prohlížeč webových stránek Arachne pro MS DOS. Ten sice neoplývá krásným vzhledem, příjemným ovládáním ani kvalitním (X)HTML jádrem, ale pro pomoc v nouzi je to dostatečný pomocník. Zaujal mne program DOSRDP, který je podle slov autorů jediným programem pro MS DOS, umožňujícím vzdálenou grafickou správu operačních systémů Windows NT/2000/XP/2003 protokolem RDP (tzv. terminal client).
DALŠÍ SEKCE
V sekci User-defined Section se nachází nabídka rezervovaná autorem pro případné uživatelské úpravy. Podrobnější popis postupu, jak si CD změnit k obrazu svému, naleznete na domácí stránce projektu – www.ultimatebootcd.com.
DOS/Linux Boot Disks nabízí výběr ze čtyř startovacích disket pro MS DOS a čtyř pro Linux. Vzhledem k omezené kapacitě jde vždy pouze o několik základních nástrojů, ale i ty nám mohou v případě nouze dobře posloužit.
Pouze ve verzi Full je obsažena i linuxová záchranná minidistribuce INSERT for UBCD – jde o distribuci INSERT v téměř nejnovější verzi 1.2.14. Distribuce je samozřejmě mírně upravena pro použití v rámci Ultimate Boot CD, proto se nejedná o nejnovější verzi. INSERT je poměrně úspornou distribucí, postavenou na detekci hardwaru z vynikajícího projektu Knoppix, jako správce oken byl zvolen Flux Box. Tato distribuce obsahuje i při své malé velikosti poměrně úctyhodné množství pomocných nástrojů. Jediné, co mne zamrzelo, je chybějící podpora souborového systému Raiser4, jinak všechny hlavní jsou obsaženy (včetně starších RaiserFS a NTFS). Zaujala mne integrace ovladačů pro čtení i zápis souborového systému NTFS, vytvořená v projektu Captive, jehož autorem je Jan Kratochvíl. Bezproblémová práce je založena na použití originálního ovladače z Windows ntfs.sys a na emulací nezbytného subsystému jádra Windows pomocí částí projektu ReactOS. Celkově se mi distribuce zdá poměrně dobře vyladěná a žádné zásadní problémy jsem s ní neměl. Další dvě volby menu umožní pokračovat ve startu z prvního, respektive z druhého pevného disku a poslední možnost zobrazí textovou konzolu.
ZÁVĚR
Stejně jako při svém prvním setkání s Ultimate Boot CD i nyní jsem byl mile překvapen tím, kolik zajímavých a užitečných programů lze vtěsnat na jeden 8cm CD disk. Ještě musím upozornit na to, že mnoho z obsažených programů přistupuje k hardwaru počítače na nízké úrovni (mnohdy nižší, než je bezpečné i pro samotné komponenty), takže pokud nevíte, co které tlačítko znamená, raději jej nemačkejte. Mohli byste (v lepším případě) přijít o data.
publikováno: červenec 2005